    Texas Instruments LM4040C10ILPR
    Part No.:
    LM4040C10ILPR
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Voltage Reference
    Package:
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLM4040C10ILPR.pdf
    Description:
    IC VREF SHUNT 0.5% TO92-3
    Shipping
    Inventory:725
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Package/Case:
    Series:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Reference Type:
    Shunt
    Output Type:
    Fixed
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    10V
    Voltage - Output (Max):
    Current - Output:
    15 mA
    Tolerance:
    ±0.5%
    Temperature Coefficient:
    100ppm/°C
    Noise - 0.1Hz to 10Hz:
    Noise - 10Hz to 10kHz:
    180µVrms
    Voltage - Input:
    Current - Supply:
    Current - Cathode:
    125 µA
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-92-3
    1. How to order LM4040C10ILPR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LM4040C10ILPR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM4040C10ILPR?
    Image LM4040C10ILPR
    Part Number LM4040C10ILPR
    Manufacturer Texas Instruments
    Package/Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Series -
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Reference Type Shunt
    Output Type Fixed
    Voltage - Output (Min/Fixed) 10V
    Voltage - Output (Max) -
    Current - Output 15 mA
    Tolerance ±0.5%
    Temperature Coefficient 100ppm/°C
    Noise - 0.1Hz to 10Hz -
    Noise - 10Hz to 10kHz 180µVrms
    Voltage - Input -
    Current - Supply -
    Current - Cathode 125 µA
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)