    Texas Instruments LM2937IMPX-3.3/NOPB
    Part No.:
    LM2937IMPX-3.3/NOPB
    Package:
    TO-261-4, TO-261AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLM2937IMPX-3.3/NOPB.pdf
    Description:
    IC REG LIN 3.3V 500MA SOT223-4
    Package/Case:
    TO-261-4, TO-261AA
    Product Status:
    Active
    Voltage - Input (Max):
    26V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1V @ 500mA
    Current - Output:
    500mA
    Current - Quiescent (Iq):
    10 mA
    Current - Supply (Max):
    20 mA
    Protection Features:
    Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-223-4
    1. How to order LM2937IMPX-3.3/NOPB on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LM2937IMPX-3.3/NOPB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM2937IMPX-3.3/NOPB?
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 26V 26V 26V 26V 26V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 3.3V 15V 12V 10V
    Voltage Dropout (Max) 1V @ 500mA 1V @ 500mA 1V @ 500mA 1V @ 500mA 1V @ 500mA
    Current - Output 500mA 500mA 500mA 500mA 500mA
    Current - Quiescent (Iq) 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
    Current - Supply (Max) 20 mA 20 mA 20 mA 20 mA 20 mA