    Texas Instruments LM2937IMP-2.5
    Part No.:
    LM2937IMP-2.5
    Package:
    TO-261-4, TO-261AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLM2937IMP-2.5.pdf
    Description:
    IC REG LIN 2.5V 500MA SOT223-4
    Package/Case:
    TO-261-4, TO-261AA
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - Input (Max):
    26V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1V @ 500mA
    Current - Output:
    500mA
    Current - Quiescent (Iq):
    10 mA
    Current - Supply (Max):
    20 mA
    Protection Features:
    Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TJ)