    Texas Instruments LM2936DTX-3.3/NOPB
    Part No.:
    LM2936DTX-3.3/NOPB
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLM2936DTX-3.3/NOPB.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 50MA TO252-3
    Manufacturer:
    Texas Instruments
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    40V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.4V @ 50mA
    Current - Output:
    50mA
    Current - Quiescent (Iq):
    15 µA
    Current - Supply (Max):
    2.5 mA
    PSRR:
    60dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252-3
    1. How to order LM2936DTX-3.3/NOPB on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LM2936DTX-3.3/NOPB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LM2936DTX-3.3/NOPB?
    Image LM2936DTX-5.0/NOPB LM2936DTX-3.3/NOPB LM2936DTX-3.0/NOPB LM2936DTX-3.3
    Part Number LM2936DTX-5.0/NOPB LM2936DTX-3.3/NOPB LM2936DTX-3.0/NOPB LM2936DTX-3.3
    Manufacturer Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments Texas Instruments
    Series - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 40V 40V 40V 40V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 5V 3.3V 3V 3.3V
    Voltage - Output (Max) - - - -
    Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 50mA 0.4V @ 50mA 0.4V @ 50mA 0.4V @ 50mA
    Current - Output 50mA 50mA 50mA 50mA
    Current - Quiescent (Iq) 9 µA 15 µA 15 µA 15 µA
    Current - Supply (Max) 2.5 mA 2.5 mA 2.5 mA 2.5 mA
    PSRR 60dB (120Hz) 60dB (120Hz) 60dB (120Hz) 60dB (120Hz)