    TE Connectivity Potter & Brumfield Relays RT314005
    Part No.:
    RT314005
    Manufacturer:
    TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRT314005.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V
    Manufacturer:
    Series:
    RT1, SCHRACK
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Through Hole
    Coil Voltage:
    5VDC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    16 A
    Switching Voltage:
    400VAC - Max
    Load - Max Switching:
    6400VA
    Coil Current:
    80.6 mA
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Termination Style:
    PC Pin
    Seal Rating:
    Sealed - Flux Protection
    Coil Insulation:
    Class F
    Must Operate Voltage:
    3.5 VDC
    Must Release Voltage:
    0.5 VDC
    Operate Time:
    8 ms
    Release Time:
    6 ms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Contact Material:
    Silver Nickel (AgNi)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order RT314005 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RT314005 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RT314005?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RT314005.
    7.How to contact us to get technical supports, such as RT314005 pin diagram, RT314005 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image RT314005 RT314005F
    Part Number RT314005 RT314005F
    Manufacturer TE Connectivity Potter & Brumfield Relays TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
    Series RT1, SCHRACK RT1
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Coil Voltage 5VDC 5VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 16 A 16 A
    Switching Voltage 400VAC - Max 400VAC - Max
    Load - Max Switching 6400VA 6400VA
    Coil Current 80.6 mA 80.6 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching
    Features - -
    Termination Style PC Pin PC Pin
    Seal Rating Sealed - Flux Protection Sealed - Flux Protection
    Coil Insulation Class F Class F
    Must Operate Voltage 3.5 VDC 3.5 VDC
    Must Release Voltage 0.5 VDC 0.5 VDC
    Operate Time 8 ms 8 ms
    Release Time 6 ms 6 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C