    TE Connectivity Passive Product RN73C2A20KBTD
    Part No.:
    RN73C2A20KBTD
    Manufacturer:
    TE Connectivity Passive Product
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0805 (2012 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedRN73C2A20KBTD.pdf
    Description:
    RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0805
    Manufacturer:
    Series:
    RN73, Holsworthy
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    20 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±10ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0805
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    1. How to order RN73C2A20KBTD on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the RN73C2A20KBTD price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RN73C2A20KBTD?
    Image RN73C2A20KBTD RN73C2A20KBTDF
    Part Number RN73C2A20KBTD RN73C2A20KBTDF
    Manufacturer TE Connectivity Passive Product TE Connectivity Passive Product
    Series RN73, Holsworthy RN73, Holsworthy
    Package/Case 0805 (2012 Metric) 0805 (2012 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Resistance 20 kOhms 20 kOhms
    Tolerance ±0.1% ±0.1%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W 0.1W, 1/10W
    Composition Thin Film Thin Film
    Features - -
    Temperature Coefficient ±10ppm/°C ±10ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package - -
    Ratings 0805 0805
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) 0.026" (0.65mm)