    TE Connectivity Passive Product CPF-A-0603B100RE
    Part No.:
    CPF-A-0603B100RE
    Manufacturer:
    TE Connectivity Passive Product
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCPF-A-0603B100RE.pdf
    Description:
    RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0603
    Manufacturer:
    Series:
    CPF-A, Neohm
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    100 Ohms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    Temperature Coefficient:
    ±25ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)