    TE Connectivity Corcom Filters 20SRBS1-X
    Part No.:
    20SRBS1-X
    Manufacturer:
    TE Connectivity Corcom Filters
    Category:
    Power Entry Modules (PEM)
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited20SRBS1-X.pdf
    Description:
    PWR ENT RCPT IEC320-C20 PANEL QC
    Manufacturer:
    TE Connectivity Corcom Filters
    Series:
    SRB, Corcom
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Connector Style:
    IEC 320-C20
    Connector Type:
    Receptacle, Male Blades
    Current Rating - Appliance Inlet:
    20A
    Voltage Rating - Appliance Inlet:
    120/250VAC
    Number of Positions:
    3
    Filter Type:
    Filtered (EMI, RFI) - Commercial
    Current Rating - Filter:
    20A
    Switch Features:
    Current Rating - Circuit Breaker:
    Accomodates a Fuse:
    No
    Mounting Type:
    Panel Mount, Snap-In
    Termination:
    Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Features:
    Fuse Holder, Drawer:
    Panel Cutout Dimensions:
    Rectangular - 36.83mm x 26.75mm
    Panel Thickness:
    0.031" ~ 0.047" (0.79mm ~ 1.19mm)
    Material Flammability Rating:
    Ingress Protection:
    1. How to order 20SRBS1-X on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 20SRBS1-X price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 20SRBS1-X?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 20SRBS1-X.
    Image 20SRBS1-W 20SRBS1 20SRBS1-Y 20SRBS1-X
    Part Number 20SRBS1-W 20SRBS1 20SRBS1-Y 20SRBS1-X
    Series SRB, Corcom SRB, Corcom SRB, Corcom SRB, Corcom
    Packaging Tray Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active Active
    Connector Style IEC 320-C20 IEC 320-C20 IEC 320-C20 IEC 320-C20
    Current Rating - Appliance Inlet 20A 20A 20A 20A
    Voltage Rating - Appliance Inlet 120/250VAC 120/250VAC 120/250VAC 120/250VAC
    Number of Positions 3 3 3 3
    Current Rating - Filter 20A 20A 20A 20A
    Switch Features - - - -
    Accomodates a Fuse No No No No
    Termination Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm) Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
    Features - - - -
    Fuse Holder, Drawer - - - -
    Panel Cutout Dimensions Rectangular - 36.83mm x 26.75mm Rectangular - 36.83mm x 26.75mm Rectangular - 36.83mm x 26.75mm Rectangular - 36.83mm x 26.75mm
    Panel Thickness 0.031" ~ 0.047" (0.79mm ~ 1.19mm) 0.031" ~ 0.047" (0.79mm ~ 1.19mm) 0.031" ~ 0.047" (0.79mm ~ 1.19mm) 0.031" ~ 0.047" (0.79mm ~ 1.19mm)