    Tecate Group PBLC-3R8/100MA2
    Part No.:
    PBLC-3R8/100MA2
    Manufacturer:
    Tecate Group
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedPBLC-3R8/100MA2.pdf
    Description:
    CAP LITH HYBRID 100F 20% 3.8V
    Shipping
    Inventory:25
    Manufacturer:
    Tecate Group
    Series:
    PBLC™
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 F
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    3.8 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 70°C
    Termination:
    Wire Leads
    Mounting Type:
    User Defined
    Package / Case:
    Radial, Can
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature:
    -15°C ~ 70°C
    1. How to order PBLC-3R8/100MA2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PBLC-3R8/100MA2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PBLC-3R8/100MA2?
    Image PBLC-3R8/10MA2 PBLC-3R8/50MA2 PBLC-3R8/150MA2 PBLC-3R8/100MA2 PBLC-3R8/220MA2
    Part Number PBLC-3R8/10MA2 PBLC-3R8/50MA2 PBLC-3R8/150MA2 PBLC-3R8/100MA2 PBLC-3R8/220MA2
    Manufacturer Tecate Group Tecate Group Tecate Group Tecate Group Tecate Group
    Series PBLC™ PBLC™ PBLC™ PBLC™ PBLC™
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Capacitance 10 F 50 F 150 F 100 F 220 F
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Voltage - Rated 3.8 V 3.8 V 3.8 V 3.8 V 3.8 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C 1000 Hrs @ 70°C 1000 Hrs @ 70°C 1000 Hrs @ 70°C 1000 Hrs @ 70°C
    Termination Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads
    Mounting Type User Defined User Defined User Defined User Defined User Defined
    Package / Case Radial, Can Radial, Can Radial, Can Radial, Can Radial, Can
    Lead Spacing - - - - -
    Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) 0.394" Dia (10.00mm) 0.492" Dia (12.50mm) 0.492" Dia (12.50mm) 0.630" Dia (16.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm) 0.787" (20.00mm) 0.984" (25.00mm) 0.984" (25.00mm) 0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature -15°C ~ 70°C -15°C ~ 70°C -15°C ~ 70°C -15°C ~ 70°C -15°C ~ 70°C