    Tamura L07P010S05
    Part No.:
    L07P010S05
    Manufacturer:
    Tamura
    Category:
    Current Sensors
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedL07P010S05.pdf
    Description:
    SENSOR CURRENT HALL 10A AC/DC
    Manufacturer:
    Tamura
    Series:
    L07P
    Package/Case:
    Module
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    For Measuring:
    AC/DC
    Sensor Type:
    Hall Effect, Open Loop
    Current - Sensing:
    10A
    Number of Channels:
    1
    Output:
    Ratiometric, Voltage
    Sensitivity:
    Frequency:
    DC ~ 100kHz
    Linearity:
    ±1%
    Accuracy:
    Voltage - Supply:
    5V
    Response Time:
    5µs
    Current - Supply (Max):
    30mA
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 80°C
    Grade:
    Qualification:
    Polarization:
    Bidirectional
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    1. How to order L07P010S05 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the L07P010S05 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of L07P010S05?
    Image L07P010S05
    Part Number L07P010S05
    Manufacturer Tamura
    Series L07P
    Package/Case Module
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    For Measuring AC/DC
    Sensor Type Hall Effect, Open Loop
    Current - Sensing 10A
    Number of Channels 1
    Output Ratiometric, Voltage
    Sensitivity -
    Frequency DC ~ 100kHz
    Linearity ±1%
    Accuracy -
    Voltage - Supply 5V
    Response Time 5µs
    Current - Supply (Max) 30mA
    Operating Temperature -30°C ~ 80°C