    Switchcraft Inc. 35RASMT2AHNTRX
    Part No.:
    35RASMT2AHNTRX
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited35RASMT2AHNTRX.pdf
    Description:
    CONN JACK MONO 3.5MM SMD R/A
    Series:
    35RASMT
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Signal Lines:
    Mono
    Industry Recognized Mating Diameter:
    3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
    Actual Diameter:
    0.142" (3.60mm)
    Number of Positions/Contacts:
    2 Conductors, 3 Contacts
    Internal Switch(s):
    Single Switch
    Mounting Type:
    Surface Mount, Right Angle
    Termination:
    Solder
    Features:
    Board Guide
    Insulation Color:
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order 35RASMT2AHNTRX on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 35RASMT2AHNTRX price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 35RASMT2AHNTRX?
    Image 35RASMT2AHNTRX
    Part Number 35RASMT2AHNTRX
    Manufacturer Switchcraft Inc.
    Series 35RASMT
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Connector Type Phone Jack
    Gender Female
    Signal Lines Mono
    Industry Recognized Mating Diameter 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
    Actual Diameter 0.142" (3.60mm)
    Number of Positions/Contacts 2 Conductors, 3 Contacts
    Internal Switch(s) Single Switch
    Mounting Type Surface Mount, Right Angle
    Termination Solder
    Shielding Unshielded
    Features Board Guide
    Insulation Color -
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C