    Switchcraft Inc. 35RAPC4BHN2
    Part No.:
    35RAPC4BHN2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited35RAPC4BHN2.pdf
    Description:
    CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
    Series:
    35
    Packaging:
    Bulk
    Signal Lines:
    Stereo (3 Conductor, TRS)
    Industry Recognized Mating Diameter:
    3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
    Actual Diameter:
    0.142" (3.60mm)
    Number of Positions/Contacts:
    3 Conductors, 5 Contacts
    Internal Switch(s):
    Two Switches
    Mounting Type:
    Through Hole, Right Angle
    Termination:
    Solder
    Qualification:
    1. How to order 35RAPC4BHN2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 35RAPC4BHN2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 35RAPC4BHN2?
    Image 35RAPC4BHN2
    Part Number 35RAPC4BHN2
    Manufacturer Switchcraft Inc.
    Series 35
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Connector Type Phone Jack
    Gender Female
    Signal Lines Stereo (3 Conductor, TRS)
    Industry Recognized Mating Diameter 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
    Actual Diameter 0.142" (3.60mm)