    Switchcraft Inc. 35RAPC2AV
    Part No.:
    35RAPC2AV
    Manufacturer:
    Switchcraft Inc.
    Category:
    Audio Connectors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited35RAPC2AV.pdf
    Description:
    CONN JACK MONO 3.5MM R/A
    Manufacturer:
    Switchcraft Inc.
    Series:
    35
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Phone Jack
    Gender:
    Female
    Signal Lines:
    Mono
    Industry Recognized Mating Diameter:
    3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
    Actual Diameter:
    0.142" (3.60mm)
    Number of Positions/Contacts:
    2 Conductors, 3 Contacts
    Internal Switch(s):
    Single Switch
    Mounting Type:
    Through Hole, Right Angle
    Termination:
    Solder Eyelet(s)
    Shielding:
    Unshielded
    Features:
    Thread Lock
    Insulation Color:
    Operating Temperature:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order 35RAPC2AV on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 35RAPC2AV price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 35RAPC2AV?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 35RAPC2AV.
    Image 35RAPC2AVN4 35RAPC2AV 35RAPC2AV4
    Part Number 35RAPC2AVN4 35RAPC2AV 35RAPC2AV4
    Manufacturer Switchcraft Inc. Switchcraft Inc. Switchcraft Inc.
    Series 35 35 35
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Connector Type Phone Jack Phone Jack Phone Jack
    Gender Female Female Female
    Signal Lines Mono Mono Mono
    Industry Recognized Mating Diameter 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
    Actual Diameter 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm)