    Switchcraft Inc. 35HDSN12
    Part No.:
    35HDSN12
    Manufacturer:
    Switchcraft Inc.
    Category:
    Audio Connectors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited35HDSN12.pdf
    Description:
    3.5MM SLD STEREO PLUG .12 TIN, R
    Shipping
    Inventory:36
    Manufacturer:
    Switchcraft Inc.
    Series:
    35HD
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Phone Plug
    Gender:
    Male
    Signal Lines:
    Stereo (3 Conductor, TRS)
    Industry Recognized Mating Diameter:
    3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
    Actual Diameter:
    0.140" (3.56mm)
    Number of Positions/Contacts:
    3 Conductors, 3 Contacts
    Internal Switch(s):
    Does Not Contain Switch
    Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    Termination:
    Solder Eyelet(s)
    Shielding:
    Unshielded
    Features:
    Sealed, Strain Relief
    Insulation Color:
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order 35HDSN12 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 35HDSN12 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 35HDSN12?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 35HDSN12.
    7.How to contact us to get technical supports, such as 35HDSN12 pin diagram, 35HDSN12 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image 35HDSN12
    Part Number 35HDSN12
    Manufacturer Switchcraft Inc.
    Series 35HD
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Connector Type Phone Plug
    Gender Male
    Signal Lines Stereo (3 Conductor, TRS)
    Industry Recognized Mating Diameter 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
    Actual Diameter 0.140" (3.56mm)
    Number of Positions/Contacts 3 Conductors, 3 Contacts
    Internal Switch(s) Does Not Contain Switch
    Mounting Type Free Hanging (In-Line)
    Termination Solder Eyelet(s)
    Shielding Unshielded
    Features Sealed, Strain Relief
    Insulation Color -
    Operating Temperature -20°C ~ 85°C