    Switchcraft Inc. 35HDLSAU15
    Part No.:
    35HDLSAU15
    Manufacturer:
    Switchcraft Inc.
    Category:
    Audio Connectors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited35HDLSAU15.pdf
    Description:
    3.5MM LCK SLD STEREO PLUG .15 GO
    Shipping
    Inventory:36
    Manufacturer:
    Switchcraft Inc.
    Series:
    35HD
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Phone Plug
    Gender:
    Male
    Signal Lines:
    Stereo (3 Conductor, TRS)
    Industry Recognized Mating Diameter:
    3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
    Actual Diameter:
    0.140" (3.56mm)
    Number of Positions/Contacts:
    3 Conductors, 3 Contacts
    Internal Switch(s):
    Does Not Contain Switch
    Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    Termination:
    Solder Eyelet(s)
    Shielding:
    Unshielded
    Features:
    Locking, Sealed, Strain Relief
    Insulation Color:
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order 35HDLSAU15 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 35HDLSAU15 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 35HDLSAU15?
    Image 35HDLSAU15
    Part Number 35HDLSAU15
    Manufacturer Switchcraft Inc.
    Series 35HD
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Connector Type Phone Plug
    Gender Male
    Signal Lines Stereo (3 Conductor, TRS)
    Industry Recognized Mating Diameter 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
    Actual Diameter 0.140" (3.56mm)
    Number of Positions/Contacts 3 Conductors, 3 Contacts
    Internal Switch(s) Does Not Contain Switch
    Mounting Type Free Hanging (In-Line)
    Termination Solder Eyelet(s)
    Shielding Unshielded
    Features Locking, Sealed, Strain Relief
    Insulation Color -
    Operating Temperature -20°C ~ 85°C