    Switchcraft Inc. 35HDBAUS
    Part No.:
    35HDBAUS
    Manufacturer:
    Switchcraft Inc.
    Category:
    Audio Connectors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited35HDBAUS.pdf
    Description:
    CONN PLUG STEREO 3.5MM 3COND
    Shipping
    Inventory:132
    Manufacturer:
    Switchcraft Inc.
    Series:
    35HD
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Connector Type:
    Phone Plug
    Gender:
    Male
    Signal Lines:
    Stereo (3 Conductor, TRS)
    Industry Recognized Mating Diameter:
    3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
    Actual Diameter:
    0.138" (3.50mm)
    Number of Positions/Contacts:
    3 Conductors, 3 Contacts
    Internal Switch(s):
    Does Not Contain Switch
    Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    Termination:
    Solder
    Shielding:
    Unshielded
    Features:
    Insulation Color:
    Operating Temperature:
    0°C ~ 66°C
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order 35HDBAUS on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 35HDBAUS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 35HDBAUS?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 35HDBAUS.
    7.How to contact us to get technical supports, such as 35HDBAUS pin diagram, 35HDBAUS datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image 35HDBAUS 35HDBAUSPKG
    Part Number 35HDBAUS 35HDBAUSPKG
    Manufacturer Switchcraft Inc. Switchcraft Inc.
    Series 35HD 35HD
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Connector Type Phone Plug Phone Plug
    Gender Male Male
    Signal Lines Stereo (3 Conductor, TRS) Stereo (3 Conductor, TRS)
    Industry Recognized Mating Diameter 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
    Actual Diameter 0.138" (3.50mm) 0.138" (3.50mm)
    Number of Positions/Contacts 3 Conductors, 3 Contacts 3 Conductors, 3 Contacts
    Internal Switch(s) Does Not Contain Switch Does Not Contain Switch
    Mounting Type Free Hanging (In-Line) Free Hanging (In-Line)
    Termination Solder Solder
    Shielding Unshielded Unshielded
    Features - -
    Insulation Color - -
    Operating Temperature 0°C ~ 66°C -