    SURGE VZU102M1CTR-1010S
    Part No.:
    VZU102M1CTR-1010S
    Manufacturer:
    SURGE
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedVZU102M1CTR-1010S.pdf
    Description:
    CAP ALUM 1000UF 20% 16V SMD
    Shipping
    Inventory:977
    Manufacturer:
    SURGE
    Package/Case:
    Series:
    VZU
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1000 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    Ripple Current @ High Frequency:
    1.19 A @ 100 kHz
    Impedance:
    60 mOhms
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    1. How to order VZU102M1CTR-1010S on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the VZU102M1CTR-1010S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VZU102M1CTR-1010S?
    Image VZU102M1CTR-1010S
    Part Number VZU102M1CTR-1010S
    Manufacturer SURGE
    Package/Case
    Series VZU
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1000 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ High Frequency 1.19 A @ 100 kHz
    Impedance 60 mOhms
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)