    STMicroelectronics STPS8H100DEE-TR
    Part No.:
    STPS8H100DEE-TR
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    8-PowerTDFN
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSTPS8H100DEE-TR.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 100V 8A POWERFLAT
    Package/Case:
    8-PowerTDFN
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io):
    8A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    820 mV @ 8 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    4.5 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Supplier Device Package:
    PowerFlat™ (3.3x3.3)
    Operating Temperature - Junction:
    175°C (Max)
    1. How to order STPS8H100DEE-TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the STPS8H100DEE-TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STPS8H100DEE-TR?
    Image STPS8H100DEE-TR
    Part Number STPS8H100DEE-TR
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case 8-PowerTDFN
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
    Current - Average Rectified (Io) 8A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 820 mV @ 8 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 4.5 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package PowerFlat™ (3.3x3.3)
    Operating Temperature - Junction 175°C (Max)