    STMicroelectronics STPS40L45CG-TR
    Part No.:
    STPS40L45CG-TR
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSTPS40L45CG-TR.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOTT 45V 20A D2PAK
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    530 mV @ 20 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    600 µA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    D2PAK
    1. How to order STPS40L45CG-TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the STPS40L45CG-TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STPS40L45CG-TR?
    Image STPS40L45CG-TR STPS40L45CGY-TR STPS40L45CG
    Part Number STPS40L45CG-TR STPS40L45CGY-TR STPS40L45CG
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics STMicroelectronics
    Series - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V 45 V 45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A 20A 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 530 mV @ 20 A 530 mV @ 20 A 530 mV @ 20 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 600 µA @ 45 V 600 µA @ 45 V 600 µA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max) -40°C ~ 150°C 150°C (Max)