    STMicroelectronics STPS30150CG-TR
    Part No.:
    STPS30150CG-TR
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSTPS30150CG-TR.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOT 150V 15A D2PAK
    Shipping
    Inventory:795
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    920 mV @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    6.5 µA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction:
    175°C (Max)
    Supplier Device Package:
    D2PAK
    1. How to order STPS30150CG-TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the STPS30150CG-TR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STPS30150CG-TR?
    Image STPS30150CG-TR STPS30150CG
    Part Number STPS30150CG-TR STPS30150CG
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Series - -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tape & Reel (TR) Tube
    Product Status Active Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 15 A 920 mV @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 6.5 µA @ 150 V 6.5 µA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction 175°C (Max) 175°C (Max)