    STMicroelectronics STPS2150AFN
    Part No.:
    STPS2150AFN
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    DO-221AC, SMA Flat Leads
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSTPS2150AFN.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 150V 2A SMAFLAT
    Shipping
    Inventory:144
    Package/Case:
    DO-221AC, SMA Flat Leads
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io):
    2A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    820 mV @ 2 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1.5 µA @ 150 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SMAflat Notch
    Operating Temperature - Junction:
    175°C
    1. How to order STPS2150AFN on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the STPS2150AFN price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STPS2150AFN?
    Image STPS2150AFN
    Part Number STPS2150AFN
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case DO-221AC, SMA Flat Leads
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
    Current - Average Rectified (Io) 2A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 820 mV @ 2 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1.5 µA @ 150 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package SMAflat Notch
    Operating Temperature - Junction 175°C