    STMicroelectronics STPS20170CG
    Part No.:
    STPS20170CG
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSTPS20170CG.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOT 170V 10A D2PAK
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    170 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    15 µA @ 170 V
    Operating Temperature - Junction:
    175°C (Max)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    D2PAK
    1. How to order STPS20170CG on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the STPS20170CG price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STPS20170CG?
    Image STPS20170CG-TR STPS20170CG
    Part Number STPS20170CG-TR STPS20170CG
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Series - -
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Packaging Tape & Reel (TR) Tube
    Product Status Active Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 170 V 170 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 A 900 mV @ 10 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 15 µA @ 170 V 15 µA @ 170 V
    Operating Temperature - Junction 175°C (Max) 175°C (Max)