    STMicroelectronics STP16CL596M
    Part No.:
    STP16CL596M
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSTP16CL596M.pdf
    Description:
    IC LED DRIVER LINEAR 90MA 24SO
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Linear
    Topology:
    Shift Register
    Internal Switch(s):
    Yes
    Number of Outputs:
    16
    Voltage - Supply (Min):
    3V
    Voltage - Supply (Max):
    3.6V
    Voltage - Output:
    16V
    Current - Output / Channel:
    90mA
    Frequency:
    25MHz
    Dimming:
    Applications:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    24-SO
    1. How to order STP16CL596M on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the STP16CL596M price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STP16CL596M?
    Image STP16CL596M STP16CL596MTR
    Part Number STP16CL596M STP16CL596MTR
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Series - -
    Package/Case 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Packaging Tube Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Type Linear Linear
    Topology Shift Register Shift Register
    Internal Switch(s) Yes Yes
    Number of Outputs 16 16
    Voltage - Supply (Min) 3V 3V
    Voltage - Supply (Max) 3.6V 3.6V
    Voltage - Output 16V 16V
    Current - Output / Channel 90mA 90mA
    Frequency 25MHz 25MHz
    Dimming - -
    Applications - -
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA)