    STMicroelectronics STGB18N40LZ-1
    Part No.:
    STGB18N40LZ-1
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Single IGBTs
    Package:
    TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSTGB18N40LZ-1.pdf
    Description:
    IGBT 420V 30A 150W I2PAK
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    PowerMESH™
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    IGBT Type:
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    420 V
    Current - Collector (Ic) (Max):
    30 A
    Current - Collector Pulsed (Icm):
    40 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
    1.7V @ 4.5V, 10A
    Power - Max:
    150 W
    Switching Energy:
    Input Type:
    Logic
    Gate Charge:
    29 nC
    Td (on/off) @ 25°C:
    650ns/13.5µs
    Test Condition:
    300V, 10A, 5V
    Reverse Recovery Time (trr):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-262 (I2PAK)
    1. How to order STGB18N40LZ-1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the STGB18N40LZ-1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STGB18N40LZ-1?
    Image STGB18N40LZT4 STGB18N40LZ-1
    Part Number STGB18N40LZT4 STGB18N40LZ-1
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Series PowerMESH™ PowerMESH™
    Package/Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
    Packaging Tape & Reel (TR) Tube
    Product Status Active Obsolete
    IGBT Type - -
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 420 V 420 V
    Current - Collector (Ic) (Max) 30 A 30 A
    Current - Collector Pulsed (Icm) 40 A 40 A
    Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.7V @ 4.5V, 10A 1.7V @ 4.5V, 10A
    Power - Max 150 W 150 W
    Switching Energy - -
    Input Type Logic Logic
    Gate Charge 29 nC 29 nC
    Td (on/off) @ 25°C 650ns/13.5µs 650ns/13.5µs
    Test Condition 300V, 10A, 5V 300V, 10A, 5V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)