    STMicroelectronics LD2981ABU33TR
    Part No.:
    LD2981ABU33TR
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-243AA
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLD2981ABU33TR.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT89-3
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    TO-243AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    16V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.375V @ 100mA
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    150 µA
    Current - Supply (Max):
    2.6 mA
    PSRR:
    63dB (1kHz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-89-3
    1. How to order LD2981ABU33TR on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LD2981ABU33TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LD2981ABU33TR?
    Image LD2981ABU33TR
    Part Number LD2981ABU33TR
    Manufacturer STMicroelectronics
    Series -
    Package/Case TO-243AA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 16V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.375V @ 100mA
    Current - Output 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 150 µA
    Current - Supply (Max) 2.6 mA
    PSRR 63dB (1kHz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C