    STMicroelectronics BYT230PIV-400
    Part No.:
    BYT230PIV-400
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    ISOTOP
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedBYT230PIV-400.pdf
    Description:
    DIODE MODULE GP 400V 30A ISOTOP
    Manufacturer:
    STMicroelectronics
    Series:
    Package/Case:
    ISOTOP
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    2 Independent
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    400 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.5 V @ 30 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    100 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    35 µA @ 400 V
    Operating Temperature - Junction:
    150°C (Max)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    1. How to order BYT230PIV-400 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the BYT230PIV-400 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BYT230PIV-400?
    Image BYT230PIV-400 BYT230PIV-1000
    Part Number BYT230PIV-400 BYT230PIV-1000
    Manufacturer STMicroelectronics STMicroelectronics
    Series - -
    Package/Case ISOTOP ISOTOP
    Packaging Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    Diode Configuration 2 Independent 2 Independent
    Technology Standard Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V 1000 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A 30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 30 A 1.9 V @ 30 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 100 ns 165 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 35 µA @ 400 V 100 µA @ 1000 V
    Operating Temperature - Junction 150°C (Max) 150°C (Max)