    Stackpole Electronics Inc CV140K20B
    Part No.:
    CV140K20B
    Manufacturer:
    Stackpole Electronics Inc
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCV140K20B.pdf
    Description:
    VARISTOR 220V 6.5KA DISC 20MM
    Manufacturer:
    Stackpole Electronics Inc
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    CV
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    140 V
    Maximum DC Volts:
    180 V
    Varistor Voltage (Min):
    198 V
    Varistor Voltage (Typ):
    220 V
    Varistor Voltage (Max):
    242 V
    Current - Surge:
    6.5 kA
    Energy:
    157J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    1700 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order CV140K20B on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CV140K20B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CV140K20B?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CV140K20B.
    Image CV140K20B
    Part Number CV140K20B
    Manufacturer Stackpole Electronics Inc
    Package / Case Disc 20mm
    Series CV
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 140 V
    Maximum DC Volts 180 V
    Varistor Voltage (Min) 198 V
    Varistor Voltage (Typ) 220 V
    Varistor Voltage (Max) 242 V
    Current - Surge 6.5 kA
    Energy 157J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 1700 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)