    Stackpole Electronics Inc CV115K20T
    Part No.:
    CV115K20T
    Manufacturer:
    Stackpole Electronics Inc
    Category:
    Varistors, MOVs
    Package:
    Disc 20mm
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedCV115K20T.pdf
    Description:
    VARISTOR 180V 6.5KA DISC 20MM
    Manufacturer:
    Stackpole Electronics Inc
    Package / Case:
    Disc 20mm
    Series:
    CV
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Maximum AC Volts:
    115 V
    Maximum DC Volts:
    150 V
    Varistor Voltage (Min):
    162 V
    Varistor Voltage (Typ):
    180 V
    Varistor Voltage (Max):
    198 V
    Current - Surge:
    6.5 kA
    Energy:
    118J
    Number of Circuits:
    1
    Capacitance @ Frequency:
    2100 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    1. How to order CV115K20T on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the CV115K20T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CV115K20T?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of CV115K20T.
    Image CV115K20T
    Part Number CV115K20T
    Manufacturer Stackpole Electronics Inc
    Package / Case Disc 20mm
    Series CV
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Maximum AC Volts 115 V
    Maximum DC Volts 150 V
    Varistor Voltage (Min) 162 V
    Varistor Voltage (Typ) 180 V
    Varistor Voltage (Max) 198 V
    Current - Surge 6.5 kA
    Energy 118J
    Number of Circuits 1
    Capacitance @ Frequency 2100 pF @ 1 kHz
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)