    Sruite Electronic Technology (US) SCZ2R7407
    Part No.:
    SCZ2R7407
    Manufacturer:
    Sruite Electronic Technology (US)
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSCZ2R7407.pdf
    Description:
    CAP 400F -20% +80% 2.7V T/H
    Manufacturer:
    Series:
    SCZ
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    400 F
    Tolerance:
    -20%, +80%
    Voltage - Rated:
    2.7 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    4.5mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 65°C
    Termination:
    PC Pins
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Radial, Can
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    2.362" L x 1.378" W (60.00mm x 35.00mm)
    Height - Seated (Max):
    2.362" (60.00mm)
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    1. How to order SCZ2R7407 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SCZ2R7407 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCZ2R7407?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SCZ2R7407.
    Image SCZ2R7407
    Part Number SCZ2R7407
    Manufacturer Sruite Electronic Technology (US)
    Series SCZ
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Capacitance 400 F
    Tolerance -20%, +80%
    Voltage - Rated 2.7 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 4.5mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 65°C
    Termination PC Pins
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial, Can
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 2.362" L x 1.378" W (60.00mm x 35.00mm)
    Height - Seated (Max) 2.362" (60.00mm)
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C