    Sruite Electronic Technology (US) SCE5R5V505
    Part No.:
    SCE5R5V505
    Manufacturer:
    Sruite Electronic Technology (US)
    Category:
    Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    Package:
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSCE5R5V505.pdf
    Description:
    CAP 5.5V -20% +80% 5.0F T/H
    Manufacturer:
    Series:
    SCE
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    5 F
    Tolerance:
    -20%, +80%
    Voltage - Rated:
    5.5 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    10Ohm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 70°C
    Termination:
    PC Pins
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Axial, Can - Vertical
    Lead Spacing:
    0.276" (7.00mm)
    Size / Dimension:
    0.976" Dia (24.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.283" (7.20mm)
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    1. How to order SCE5R5V505 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SCE5R5V505 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCE5R5V505?
    Image SCE5R5V505
    Part Number SCE5R5V505
    Manufacturer Sruite Electronic Technology (US)
    Series SCE
    Packaging Box
    Product Status Active
    Capacitance 5 F
    Tolerance -20%, +80%
    Voltage - Rated 5.5 V
    ESR (Equivalent Series Resistance) 10Ohm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 70°C
    Termination PC Pins
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Axial, Can - Vertical
    Lead Spacing 0.276" (7.00mm)
    Size / Dimension 0.976" Dia (24.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.283" (7.20mm)
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C