    SMC Diode Solutions STF40150C
    Part No.:
    STF40150C
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSTF40150C.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOTT 150V ITO220AB
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.43 V @ 20 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    250 µA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    ITO-220AB
    1. How to order STF40150C on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the STF40150C price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of STF40150C?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of STF40150C.
    Image STF40150C
    Part Number STF40150C
    Manufacturer SMC Diode Solutions
    Series -
    Package/Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.43 V @ 20 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C