    SMC Diode Solutions SDURF30Q60CT
    Part No.:
    SDURF30Q60CT
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSDURF30Q60CT.pdf
    Description:
    600V, 30A, ITO-220AB, ULTRA FAST
    Shipping
    Inventory:400
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    600 V
    Current - Average Rectified (Io):
    30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.8 V @ 30 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    40 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    10 µA @ 600 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    ITO-220AC
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    1. How to order SDURF30Q60CT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SDURF30Q60CT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SDURF30Q60CT?
    Image SDURF30Q60CT
    Part Number SDURF30Q60CT
    Manufacturer SMC Diode Solutions
    Series -
    Package/Case TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600 V
    Current - Average Rectified (Io) 30A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.8 V @ 30 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 40 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 600 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Through Hole
    Supplier Device Package ITO-220AC
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C