    SMC Diode Solutions SD200SA60B.T1
    Part No.:
    SD200SA60B.T1
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    Die
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSD200SA60B.T1.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 60V 60A DIE
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    Die
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    60 V
    Current - Average Rectified (Io):
    60A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    680 mV @ 60 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    6 mA @ 60 V
    Capacitance @ Vr, F:
    2400pF @ 5V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    1. How to order SD200SA60B.T1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SD200SA60B.T1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SD200SA60B.T1?
    Image SD200SA60B.T2 SD200SA60B.T1 SD200SA60B.T
    Part Number SD200SA60B.T2 SD200SA60B.T1 SD200SA60B.T
    Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
    Series - - -
    Package/Case Die Die Die
    Packaging Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active
    Technology Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60 V 60 V 60 V
    Current - Average Rectified (Io) 60A 60A 60A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 680 mV @ 60 A 680 mV @ 60 A 680 mV @ 60 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 6 mA @ 60 V 6 mA @ 60 V 6 mA @ 60 V
    Capacitance @ Vr, F 2400pF @ 5V, 1MHz 2400pF @ 5V, 1MHz 2400pF @ 5V, 1MHz
    Grade - - -
    Qualification - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package Die Die Die
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C