    SMC Diode Solutions SD125SB45A.T1
    Part No.:
    SD125SB45A.T1
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    Die
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSD125SB45A.T1.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 45V 15A DIE
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    Die
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    45 V
    Current - Average Rectified (Io):
    15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    640 mV @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    400 µA @ 45 V
    Capacitance @ Vr, F:
    800pF @ 5V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    1. How to order SD125SB45A.T1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SD125SB45A.T1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SD125SB45A.T1?
    Image SD125SB45A.T2 SD125SB45A.T1 SD125SB45A.T
    Part Number SD125SB45A.T2 SD125SB45A.T1 SD125SB45A.T
    Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
    Series - - -
    Package/Case Die Die Die
    Packaging Tray Tray Tray
    Product Status Active Active Active
    Technology Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V 45 V 45 V
    Current - Average Rectified (Io) 15A 15A 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 640 mV @ 15 A 640 mV @ 15 A 640 mV @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 400 µA @ 45 V 400 µA @ 45 V 400 µA @ 45 V
    Capacitance @ Vr, F 800pF @ 5V, 1MHz 800pF @ 5V, 1MHz 800pF @ 5V, 1MHz
    Grade - - -
    Qualification - - -
    Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount
    Supplier Device Package Die Die Die
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C -55°C ~ 175°C 175°C (Max)