    SMC Diode Solutions SD072SC150A.T2
    Part No.:
    SD072SC150A.T2
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    Die
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSD072SC150A.T2.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 150V 5A DIE
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    Die
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io):
    5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    890 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    150 µA @ 150 V
    Capacitance @ Vr, F:
    165pF @ 5V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 200°C
    1. How to order SD072SC150A.T2 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SD072SC150A.T2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SD072SC150A.T2?
    Image SD072SC150A.T2 SD072SC150A.T1 SD072SC150A.T
    Part Number SD072SC150A.T2 SD072SC150A.T1 SD072SC150A.T
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V 150 V
    Current - Average Rectified (Io) 5A 5A 5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 890 mV @ 5 A 890 mV @ 5 A 890 mV @ 5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 150 V 150 µA @ 150 V 150 µA @ 150 V
    Capacitance @ Vr, F 165pF @ 5V, 1MHz 165pF @ 5V, 1MHz 165pF @ 5V, 1MHz
    Supplier Device Package Die Die Die
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 200°C -55°C ~ 200°C 200°C (Max)