    SMC Diode Solutions SD060SC200A.T1
    Part No.:
    SD060SC200A.T1
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    Die
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSD060SC200A.T1.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 200V 3A DIE
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    Die
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    200 V
    Current - Average Rectified (Io):
    3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    920 mV @ 3 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    70 µA @ 200 V
    Capacitance @ Vr, F:
    60pF @ 5V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 200°C
    1. How to order SD060SC200A.T1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SD060SC200A.T1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SD060SC200A.T1?
    Image SD060SC200A.T2 SD060SC200A.T1 SD060SC200A.T
    Part Number SD060SC200A.T2 SD060SC200A.T1 SD060SC200A.T
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V 200 V
    Current - Average Rectified (Io) 3A 3A 3A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 3 A 920 mV @ 3 A 920 mV @ 3 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 70 µA @ 200 V 70 µA @ 200 V 70 µA @ 200 V
    Capacitance @ Vr, F 60pF @ 5V, 1MHz 60pF @ 5V, 1MHz 60pF @ 5V, 1MHz
    Supplier Device Package Die Die Die
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 200°C -55°C ~ 200°C 200°C (Max)