    SMC Diode Solutions SBR20200CT
    Part No.:
    SBR20200CT
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSBR20200CT.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOTT 200V TO-220AB
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    950 mV @ 10 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1 mA @ 200 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    1. How to order SBR20200CT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SBR20200CT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SBR20200CT?
    Image SBR20200CT
    Part Number SBR20200CT
    Manufacturer SMC Diode Solutions
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 950 mV @ 10 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 200 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C