    SMC Diode Solutions SBR10150CT
    Part No.:
    SBR10150CT
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSBR10150CT.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SCHOTT 150V TO-220AB
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    930 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1 mA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220AB
    1. How to order SBR10150CT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SBR10150CT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SBR10150CT?
    Image SBR10150CT SBR10150CTL
    Part Number SBR10150CT SBR10150CTL
    Manufacturer SMC Diode Solutions SMC Diode Solutions
    Series - -
    Package/Case TO-220-3 TO-220-3
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) - 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 930 mV @ 5 A 980 mV @ 5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 150 V 10 mA @ 150 V
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C