    SMC Diode Solutions MBR20100
    Part No.:
    MBR20100
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    TO-220-2
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedMBR20100.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 100V TO220AC
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-2
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io):
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    880 mV @ 20 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1 mA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F:
    400pF @ 5V, 1MHz
    Supplier Device Package:
    TO-220AC
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    1. How to order MBR20100 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the MBR20100 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MBR20100?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of MBR20100.
    7.How to contact us to get technical supports, such as MBR20100 pin diagram, MBR20100 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image MBR20100
    Part Number MBR20100
    Manufacturer SMC Diode Solutions
    Series -
    Package/Case TO-220-2
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 880 mV @ 20 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F 400pF @ 5V, 1MHz
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Through Hole
    Supplier Device Package TO-220AC
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C