    SMC Diode Solutions 129NQ150R-1
    Part No.:
    129NQ150R-1
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    HALF-PAK
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited129NQ150R-1.pdf
    Description:
    DIODE SCHOTTKY 150V 120A PRM1-1
    Manufacturer:
    SMC Diode Solutions
    Series:
    Package/Case:
    HALF-PAK
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    150 V
    Current - Average Rectified (Io):
    120A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1.07 V @ 120 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    3 mA @ 150 V
    Capacitance @ Vr, F:
    3000pF @ 5V, 1MHz
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Supplier Device Package:
    PRM1-1 (Half Pak Module)
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 175°C
    1. How to order 129NQ150R-1 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the 129NQ150R-1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 129NQ150R-1?
    Image 129NQ150R-1
    Part Number 129NQ150R-1
    Manufacturer SMC Diode Solutions
    Series -
    Package/Case HALF-PAK
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Technology Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V
    Current - Average Rectified (Io) 120A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.07 V @ 120 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 3 mA @ 150 V
    Capacitance @ Vr, F 3000pF @ 5V, 1MHz
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Chassis Mount
    Supplier Device Package PRM1-1 (Half Pak Module)
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C