    Siemens LZS:RT3D4R24
    Part No.:
    LZS:RT3D4R24
    Manufacturer:
    Siemens
    Category:
    Power Relays, Over 2 Amps
    Package:
    Description:
    PLUG-IN RELAY COMPACT UNIT
    Manufacturer:
    Siemens
    Series:
    SIRIUS LZS
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    DIN Rail
    Coil Voltage:
    24VAC
    Contact Form:
    SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current):
    Switching Voltage:
    Load - Max Switching:
    Coil Current:
    Coil Type:
    Non Latching
    Features:
    Lighted Indicator
    Termination Style:
    Spring Terminal
    Seal Rating:
    Coil Insulation:
    Must Operate Voltage:
    21.6 VAC
    Must Release Voltage:
    Operate Time:
    Release Time:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 70°C
    Contact Material:
    Silver Nickel (AgNi)
    Relay Type:
    General Purpose
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order LZS:RT3D4R24 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LZS:RT3D4R24 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LZS:RT3D4R24?
    Image LZS:RT3B6L24A LZS:RT4B6L24A LZS:RT3B4L24 LZS:RT3A4L24 LZS:RT3D4R24
    Part Number LZS:RT3B6L24A LZS:RT4B6L24A LZS:RT3B4L24 LZS:RT3A4L24 LZS:RT3D4R24
    Manufacturer Siemens Siemens Siemens Siemens Siemens
    Series - - SIRIUS LZS SIRIUS LZS SIRIUS LZS
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type - - DIN Rail DIN Rail DIN Rail
    Coil Voltage - - 24VDC 24VDC 24VAC
    Contact Form - - SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
    Switching Voltage - - - - -
    Load - Max Switching - - - - -
    Coil Current - - - - -
    Coil Type - - Non Latching Non Latching Non Latching
    Features - - Lighted Indicator Lighted Indicator Lighted Indicator
    Termination Style - - Screw Terminal Screw Terminal Spring Terminal
    Seal Rating - - - - -
    Coil Insulation - - - - -
    Must Operate Voltage - - 21.6 VDC - 21.6 VAC
    Must Release Voltage - - - - -
    Operate Time - - 8 ms 8 ms -
    Release Time - - 6 ms 6 ms -
    Operating Temperature - - -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C -40°C ~ 70°C