    Sensata-Crydom PM6760A75P
    Part No.:
    PM6760A75P
    Manufacturer:
    Sensata-Crydom
    Category:
    Solid State Relays (SSR)
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedPM6760A75P.pdf
    Description:
    SSR RELAY 3PST-NO 75A 48-600V
    Manufacturer:
    Sensata-Crydom
    Series:
    PM67
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Circuit:
    3PST-NO (3 Form A)
    Output Type:
    AC, Zero Cross
    Voltage - Input:
    90 ~ 280VAC/DC
    Voltage - Load:
    48 V ~ 600 V
    Load Current:
    75 A
    On-State Resistance (Max):
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 80°C
    Supplier Device Package:
    Approval Agency:
    CE, cURus, VDE
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order PM6760A75P on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the PM6760A75P price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PM6760A75P?
    Image PM6760A75P PM6760A75PH
    Part Number PM6760A75P PM6760A75PH
    Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom
    Series PM67 PM67
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount
    Circuit 3PST-NO (3 Form A) 3PST-NO (3 Form A)
    Output Type AC, Zero Cross AC, Zero Cross
    Voltage - Load 48 V ~ 600 V 48 V ~ 600 V
    Load Current 75 A 75 A
    On-State Resistance (Max) - -
    Termination Style Screw Terminal Screw Terminal
    Operating Temperature -40°C ~ 80°C -40°C ~ 80°C