    Sensata-Crydom LVD75C40
    Part No.:
    LVD75C40
    Manufacturer:
    Sensata-Crydom
    Category:
    Solid State Relays (SSR)
    Package:
    Hockey Puck
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedLVD75C40.pdf
    Description:
    SSR RELAY SPST-NO 40A 3-75V
    Manufacturer:
    Sensata-Crydom
    Series:
    LVD
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Circuit:
    SPST-NO (1 Form A)
    Output Type:
    DC
    Voltage - Input:
    12 ~ 12.5VDC
    Voltage - Load:
    3 V ~ 75 V
    Load Current:
    40 A
    On-State Resistance (Max):
    15 mOhms
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Operating Temperature:
    -30°C ~ 80°C
    Supplier Device Package:
    Approval Agency:
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order LVD75C40 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the LVD75C40 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LVD75C40?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LVD75C40.
    7.How to contact us to get technical supports, such as LVD75C40 pin diagram, LVD75C40 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image LVD75C40 LVD75C40H
    Part Number LVD75C40 LVD75C40H
    Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom
    Series LVD LVD
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount
    Circuit SPST-NO (1 Form A) SPST-NO (1 Form A)
    Output Type DC DC
    Voltage - Input 12 ~ 12.5VDC 12 ~ 12.5VDC
    Voltage - Load 3 V ~ 75 V 3 V ~ 75 V
    Load Current 40 A 40 A
    On-State Resistance (Max) 15 mOhms 15 mOhms
    Termination Style Screw Terminal Screw Terminal
    Operating Temperature -30°C ~ 80°C -30°C ~ 80°C