    Sensata-Crydom DP4RSB60D60
    Part No.:
    DP4RSB60D60
    Manufacturer:
    Sensata-Crydom
    Category:
    Contactors (Solid State)
    Package:
    Hockey Puck
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedDP4RSB60D60.pdf
    Description:
    RELAY SSR CONTACT 48VDC 60A 15V
    Manufacturer:
    Sensata-Crydom
    Series:
    DP
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Circuit:
    SPST-NO (1 Form A)
    Output Type:
    DC
    Load Current:
    60 A
    Voltage - Input:
    4.5 ~ 15VDC
    Voltage - Load:
    1 ~ 48V
    Termination Style:
    Screw Terminal
    1. How to order DP4RSB60D60 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DP4RSB60D60 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DP4RSB60D60?
    Image DP4RSB60D60 DP4RSB60D60B DP4RSB60D60B2 DP4RSB60D60B5 DP4RSB60D60B8
    Part Number DP4RSB60D60 DP4RSB60D60B DP4RSB60D60B2 DP4RSB60D60B5 DP4RSB60D60B8
    Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom Sensata-Crydom
    Series DP DP DP DP DP
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Output Type DC DC DC DC DC
    Load Current 60 A 60 A 60 A 60 A 60 A
    Voltage - Input 4.5 ~ 15VDC 4.5 ~ 15VDC 4.5 ~ 15VDC 4.5 ~ 15VDC 4.5 ~ 15VDC
    Voltage - Load 1 ~ 48V 1 ~ 48V 1 ~ 48V 1 ~ 48V 1 ~ 48V