    Sensata-Crydom DC500F60C
    Part No.:
    DC500F60C
    Manufacturer:
    Sensata-Crydom
    Category:
    Solid State Relays (SSR)
    Package:
    Hockey Puck
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedDC500F60C.pdf
    Description:
    SSR RELAY SPST-NO 60A 1-500V
    Manufacturer:
    Sensata-Crydom
    Series:
    PowerPlus DC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Circuit:
    SPST-NO (1 Form A)
    Output Type:
    DC
    Voltage - Input:
    30 ~ 60VDC
    Voltage - Load:
    1 V ~ 500 V
    Load Current:
    60 A
    On-State Resistance (Max):
    13 mOhms
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Supplier Device Package:
    Approval Agency:
    CE, cURus
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order DC500F60C on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the DC500F60C price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DC500F60C?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of DC500F60C.
    Image DC500F60C
    Part Number DC500F60C
    Manufacturer Sensata-Crydom
    Series PowerPlus DC
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Chassis Mount
    Circuit SPST-NO (1 Form A)
    Output Type DC
    Voltage - Input 30 ~ 60VDC
    Voltage - Load 1 V ~ 500 V
    Load Current 60 A
    On-State Resistance (Max) 13 mOhms
    Termination Style Screw Terminal
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C