    Sensata-Crydom C53TP25CH
    Part No.:
    C53TP25CH
    Manufacturer:
    Sensata-Crydom
    Category:
    Solid State Relays (SSR)
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedC53TP25CH.pdf
    Description:
    SSR RELAY 3PST-NO 25A 48-530V
    Manufacturer:
    Sensata-Crydom
    Series:
    53TP
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Circuit:
    3PST-NO (3 Form A)
    Output Type:
    AC, Zero Cross
    Voltage - Input:
    180 ~ 280VAC
    Voltage - Load:
    48 V ~ 530 V
    Load Current:
    25 A
    On-State Resistance (Max):
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 80°C
    Supplier Device Package:
    Approval Agency:
    CE, CSA, UL, VDE
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order C53TP25CH on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the C53TP25CH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C53TP25CH?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of C53TP25CH.
    Image C53TP25CH C53TP25CH-10
    Part Number C53TP25CH C53TP25CH-10
    Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom
    Series 53TP 53TP
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount
    Circuit 3PST-NO (3 Form A) 3PST-NO (3 Form A)
    Output Type AC, Zero Cross AC
    Voltage - Input 180 ~ 280VAC 180 ~ 280VAC
    Voltage - Load 48 V ~ 530 V 48 V ~ 530 V
    Load Current 25 A 25 A
    On-State Resistance (Max) - -
    Termination Style Screw Terminal Screw Terminal
    Operating Temperature -40°C ~ 80°C -40°C ~ 80°C