    Sensata-Crydom B53TP25CH-10
    Part No.:
    B53TP25CH-10
    Manufacturer:
    Sensata-Crydom
    Category:
    Solid State Relays (SSR)
    Package:
    Module
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedB53TP25CH-10.pdf
    Description:
    SSR RELAY 3PST-NO 25A 48-530V
    Manufacturer:
    Sensata-Crydom
    Series:
    53TP
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Circuit:
    3PST-NO (3 Form A)
    Output Type:
    AC
    Voltage - Input:
    90 ~ 140VAC
    Voltage - Load:
    48 V ~ 530 V
    Load Current:
    25 A
    On-State Resistance (Max):
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 80°C
    Supplier Device Package:
    Approval Agency:
    CE, CSA, UL, VDE
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order B53TP25CH-10 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the B53TP25CH-10 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B53TP25CH-10?
    Image B53TP25CH B53TP25CH-10
    Part Number B53TP25CH B53TP25CH-10
    Manufacturer Sensata-Crydom Sensata-Crydom
    Series 53TP 53TP
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount
    Circuit 3PST-NO (3 Form A) 3PST-NO (3 Form A)
    Output Type AC, Zero Cross AC
    Voltage - Input 90 ~ 140VAC 90 ~ 140VAC
    Voltage - Load 48 V ~ 530 V 48 V ~ 530 V
    Load Current 25 A 25 A
    On-State Resistance (Max) - -
    Termination Style Screw Terminal Screw Terminal
    Operating Temperature -40°C ~ 80°C -40°C ~ 80°C