    Semtech Corporation SMDA24C.TBT
    Part No.:
    SMDA24C.TBT
    Manufacturer:
    Semtech Corporation
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSMDA24C.TBT.pdf
    Description:
    TVS DIODE 24VWM 55VC 8-SO
    Manufacturer:
    Semtech Corporation
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Series:
    SMDAC
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    4
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    24V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min):
    26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    55V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    300W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    50pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    8-SO
    1. How to order SMDA24C.TBT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SMDA24C.TBT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMDA24C.TBT?
    Image SMDA24C-8.TBT SMDA24C-5.TBT SMDA24C.TBT SMDA24C-7.TBT
    Part Number SMDA24C-8.TBT SMDA24C-5.TBT SMDA24C.TBT SMDA24C-7.TBT
    Manufacturer Semtech Corporation Semtech Corporation Semtech Corporation Semtech Corporation
    Package/Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Series SMDAC-8 SMDAC-5 SMDAC SMDAC-7
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener
    Bidirectional Channels 8 5 4 7
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V (Max) 24V (Max) 24V (Max) 24V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min) 26.7V 26.7V 26.7V 26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 43V 43V 55V 43V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs) 5A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse 300W 300W 300W 300W
    Power Line Protection No No No No
    Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
    Capacitance @ Frequency 50pF @ 1MHz 50pF @ 1MHz 50pF @ 1MHz 50pF @ 1MHz