    Semtech Corporation SMDA12C-5.TBT
    Part No.:
    SMDA12C-5.TBT
    Manufacturer:
    Semtech Corporation
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ODK (HK) Electronics Technology Co., LimitedSMDA12C-5.TBT.pdf
    Description:
    TVS DIODE 12VWM 19VC 8-SO
    Manufacturer:
    Semtech Corporation
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Series:
    SMDAC-5
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    Bidirectional Channels:
    5
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    12V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min):
    16.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    19V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    12A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    300W
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    120pF @ 1MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    8-SO
    1. How to order SMDA12C-5.TBT on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SMDA12C-5.TBT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SMDA12C-5.TBT?
    Image SMDA12C-7.TBT SMDA12C.TBT SMDA12C-8.TBT SMDA12C-5.TBT
    Part Number SMDA12C-7.TBT SMDA12C.TBT SMDA12C-8.TBT SMDA12C-5.TBT
    Manufacturer Semtech Corporation Semtech Corporation Semtech Corporation Semtech Corporation
    Package/Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Series SMDAC-7 SMDAC SMDAC-8 SMDAC-5
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active
    Type Zener Zener Zener Zener
    Bidirectional Channels 7 4 8 5
    Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max) 12V (Max) 12V (Max) 12V (Max)
    Voltage - Breakdown (Min) 13.3V 13.3V 13.3V 16.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19V 24V 19V 19V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12A (8/20µs) 12A (8/20µs) 12A (8/20µs) 12A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse 300W 300W 300W 300W
    Power Line Protection No No No No
    Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
    Capacitance @ Frequency 120pF @ 1MHz 120pF @ 1MHz 120pF @ 1MHz 120pF @ 1MHz