    Semtech Corporation SCFS5000
    Part No.:
    SCFS5000
    Manufacturer:
    Semtech Corporation
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    Axial
    Description:
    DIODE GEN PURP 5KV 500MA AXIAL
    Manufacturer:
    Semtech Corporation
    Series:
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    5000 V
    Current - Average Rectified (Io):
    500mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    5.75 V @ 500 mA
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    150 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    1 µA @ 5000 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    1. How to order SCFS5000 on ODK (HK) Electronics Technology Co., Limited?
    3. Are the SCFS5000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SCFS5000?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SCFS5000.
    7.How to contact us to get technical supports, such as SCFS5000 pin diagram, SCFS5000 datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image SCFS5000
    Part Number SCFS5000
    Manufacturer Semtech Corporation
    Series -
    Package/Case Axial
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Technology Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 5000 V
    Current - Average Rectified (Io) 500mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 5.75 V @ 500 mA
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 150 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 5000 V
    Capacitance @ Vr, F -
    Grade -
    Qualification -
    Mounting Type Through Hole
    Supplier Device Package -
    Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C